top of page

Gej literatura

Gej literatura

Nešto od mog predloga što bi bilo lepo da pročitate a obuhvata gej tematiku :)

Paranoja i homoseksualnost

Slučaj šreder je centralni deo ove knjige. Pored njega zastupljen je i tekst Saopštenje jednog slučaja paranoje koji se protivi psihoanalitičkoj teoriji, kao i tekst Psihogeneza jednog slučaja ženske homoseksualnosti.Na kraju je dodat tekst Neki neurotični mehanizmi kod ljubomore, paranoje i homoseksualnosti.Smatrali smo da svi ovi Frojdovi tekstovi čine celinu na temu paranoje i homoseksualnosti.

Muske suze

Knjiga „Muške suze“, o majci koja saznaje da joj je sin homoseksualac, svojevremeno je uzburkala duhove u srpskoj javnosti. Zbog toga nije iznenadilo to što je promocija novog izdanja ovog romana u kome je autor, novinarka Biljana Biba Petrović, objedinila prvi sa novonastalim drugim delom okupila veliki broj predstavnika medija i javnog života.

Biti gej u Srbiji
Bazenska bibloteka

O knjizi

„Prvi veliki britanski roman koji gej život smešta na moderno mesto i u moderan kontekst… Istorijski roman i istorijski debi.“
GUARDIAN

Prvi roman Alana Holinghersta jeste tour de force: mračno erotsko delo u čijem je središtu prijateljstvo između Vilijama Bekvita, mladog homoseksualnog aristokrate koji vodi povlašćen i promiskuitetan život, i vremešnog lorda Nantviča, koji traga za svojim biografom.

„Napetost i energija Holingherstovog romana proističe iz njegovog dvoznačnog statusa – giba se, naime, između pastoralne romanse i profane ispovesti, između emotivnog i uverljivog prikaza savremenih običaja i mračne melodrame… klasična engleska proza… svakako najbolja knjiga o gej životu iz pera engleskog pisca.“
EDMUND VAJT, SUNDAY TIMES

„Predivno stapa standardne prozne konvencije u priču o modernim gresima. O prljavštini pripoveda s blistavom elegancijom, o problemima s britkom dovitljivošću, o istinama s ubedljivom proznom lepotom.“
NEW YORK TIMES BOOK REVIEW

 

Knjiga Lidije Obradović „Biti gej u Srbiji“ počinje rečenicom: „Pred vama je najbolja knjiga o sukobljenom odnosu hetero i homo orijentisane Srbije. I jedina.“ U pitanju je prva knjiga bavi se kompleksnom temom homofobije u Srbiji i kako u našoj zemlji žive gej muškarci. Promocija je održana pod pokroviteljstvom Ministarstva za ljudska i manjinska prava povodom 17. maja, Međunarodnog dana borbe protiv homofobije.

LIČNA DEČAKOVA PRIČA
 (A Boy’s Own Story) 

Američki književnik Edmond Vajt (Edmund White, 1940-) je jedno vreme radio kao novinar i profesor na Univerzitetu Jejl. Njegova knjiga ''Lična dečakova priča'' (1982) je ''klasična priča iz homoseksualnog života, ispričana na moderan način''.
 Počev od 1983. godine Vajt živi u Parizu, a od 1985. godine je HIV pozitivan. U Parizu je sreo oženjenog homoseksualca Huberta Sorena, koji se preselio kod njega u stan. Uskoro se pokazalo da se Hubertu bliži kraj, zbog komplikacija u vezi sa AIDS-om, pa ga Vajt odvodi u Maroko, da poslednji put vidi zemlju za koju su ga vezivale lepe uspomene. Tamo se stanje Hubertovo pogoršava i Vajt ima mnogo problema da ga smesti u bolnicu, s obzirom na vrstu bolesti. Najzad je primljen u bolnicu u Marakešu, gde umire.             
  U vreme kada je euforija oko zaraženosti homoseksualaca sidom bila na vrhuncu, Vajt je napisao roman ''Oženjen čovek'' (2000). U njemu opisuje ljubav starijeg američkog profesora u Parizu sa mlađim Francuzem, koji umire od side. Tako je to još jedna ''tragična prica o ljubavniku koji umire od side u poslednjoj dekadi XX veka''. Vajt smatra da nije u pitanju knjiga o seksu već poetska knjiga o ljubavi.
 
Od 1999. godine Vajt živi u Njujorku u ljubavnoj vezi s piscem Majklom Karolom, rođenim 1965. godine.
 
Vajtove knjige nisu kod nas prevođene. 

Prednosti jednog marginalca je priča o Čarlijevom stasavanju i neverovatnom putovanju kroz neistražen svet srednje škole u koji je upravo zakoračio. O prvim ljubavnim sastancima, porodičnim dramama, velikim i iskrenim prijateljstvima, seksu, drogama, ali i ljudskim karakterima. Ovo je vodič kroz intimnu istoriju pop-muzike, gde od prve stranice odzvanjaju čarobne note Bouvijevih Heroja, Cocteau Twins-a, Sonic Youth-a, New Order-a, i, pre svega, The Smiths-a. Jedna od onih „feelgood” knjiga od kojih vam osmeh ne silazi s lica čak i kada obrađuje najozbiljnije probleme kroz koje adolescenti prolaze u svom odrastanju – stazi koju niko ne prođe dva puta, i koja uvek podrazumeva neizvesnu avanturu.

Ovaj fascinantni roman Stivena Šboskog izazvao je mnogo rasprava i kontroverzi, kritika ga je hvalila, dok je u nekim školskim bibliotekama bio čak i zabranjivan, da bi na kraju prerastao u pravi kulturni fenomen. Dosada je prodat u više od milion primeraka samo u SAD, a nedavno je snimljen film sa Loganom Lermanom i Emom Votson u glavnim ulogama, koji je osvojio nagrade na mnogim festivalima.

 

 

 

Kad je imao osam godina Briana su pronašli krvavog ispod kuće, preživeo je nešto jako traumatično, ali ne može da se seti tih pet sati. Tokom godina on polako počinje da se priseća detalja te noći, ali ti fragmenti nisu dovoljni da objasni šta mu se desilo, te počinje da misli da je bio žrtva vanzemaljske otmice.

Knjiga na engleskom jeziku je dostupna u Američkom kutku u Beogradu.

Posted in EnglishTagged Američki kutak Beograd

 

Call Me by Your Name je priča o iznenadnoj i snažnoj letnjoj romansi između dva mladića. Nespremni na konsekvence za njihove postupke, na početku indiferentni, ali kako leto odmiče između njih se javlja fascinacija i želja, obsesija i strah, strast koja će za šest nedelja ostati tragove za čitav život, ali i strah da nikada više neće naći totalnu intimu.

Knjiga na engleskom jeziku je dostupna u Američkom kutku u Beogradu.

 

 

 

U malom gradu u Nju Džersiju usamljeni momak hoda pored puta jedne jesenje večeri i upoznaje momka svojih snova, momka koji je umro pre mnogo godina…

Knjiga na engleskom jeziku je dostupna u Američkom kutku u Beogradu.

 

 

 

 

 

Jedan od najvažnijih primera gej književnosti, roman koji prati avanture mladog i lepog muškarca koji traži gej ljubav u Njujorku. Od javnih kupatila do disko klubova, od parkova do raskošnih orgija on traži pravog.

Knjiga na engleskom jeziku je dostupna u Američkom kutku u Beogradu.

GEJ KNJIGA

Dušan Vujošević

Autor dr Dusan Vujošević u svom obimonom delu pokušava da da odgovor zasto su neki ljudi istopolno orijentisani i zašto ima onih kojima to smmeta. Šta bi valjalo da čine oni koji su gej? Knjiga tretira i istoriju homoseksualnosti kroz istoriju, od stare gdrčke do početka 21 veka. 

 

 

Prema ovoj knjizi je teško ostati ravnodušan! U njoj su na jedan jedinstveni način, pored ostalog, opisane dve najvažnije stvari njegovog života – muzika i seks. Pred čitaocem se otvara jedan svet, za koji je slutio da postoji tu paralelno sa onim u kojem i on sam živi, a koji mu zbog sopstvenih društvenih i moralnih okvira nije bio dostupan.

Knjigu možete naći:
www.novapoetika.com

Kalem plavog konca:

 

Porodična saga o pronađenom američkom snu

Priča i počinje Denijevim telefonskim pozivom kada svom ocu saopštava kako misli da je gej. U emotivnom životu njegove majke, socijalne radnice, nastaje haos jer Deni posle ovoga prekida telefonski poziv, a niko ne zna gde on živi. Abi žarko želi da kaže svom sinu da ga voli i da ga ne osuđuje zbog toga što je gej, ali će na to morati da pričeka ko zna koliko vremena sve dok se Deni ne odluči na novi kontakt sa porodicom.

 

 

Islandski queer roman:

 

Mesečev kamen

Mesečev kamen (sa islandskog prevela Ana Stanićević, objavila beogradska Geopoetika) 

Vodeći bogat socijalni život Kapote je skupljao građu sa svoj novi roman, pod radnim nazivom Uslišene molitve. Roman je trebalo da predstavlja američki ekvivalent Prustovom “U potrazi za izgubljenim vremenom” i trebalo je da predstavlja vrhunac njegovog primenjivanja takozvanog nonfiction žanra. Iako je Kapote nameravao da roman objavi još 1968. sve više i više je odlagao datum. Zbog ovakve vrste odlaganja bio je prisiljen da vrati novac koji je dobio od Holivuda za ekranizaciju.

Zbog kruženja priče da ovaj roman nije ni započet, Truman je bio prisiljen da u magazinu „Eskvajer“, u periodu između 1975. i 1976. godine, objavi 4 poglavlja svog romana. Prvo poglavlje pod nazivom Mojave je odlično primljeno od strane kritičara, ali već naredno “La Côte Basque 1965.” izazvalo je mnoge kontroverze. Naime ovo poglavlje bazirano je na disfunkcionalnim privatnim životima televizijskog magnata Vilijam S. Peli i njegove supruge Bejb Peli koji su bili Kapoteovi odlični prijatelji. Kapoteove bogate prijateljice i moćni saveznici doživeli su ovo poglavlje kao veliku izdaju, jer je u javnost izneo tajne svoja dva prijatelja i sa razlogom su se plašili da se to ne desi i sa njihovim tajnama koje je Kapote jako dobro znao.

Druga dva poglavlja „Nerazmaženo čudovište“ i „Kejt Meklaud“ su velikim delom potvrdila njihove strahove. U njima su se našli mnogi tračevi o njegovim prijateljima a nekima nije promenio čak ni ime kada ih je pretvorio u likove svog romana. „Nerazmaženo čudovište“ donelo je u jednom delu otvorenu satiru američkog dramaturga Tenesi Vilijamsa, što je potpuno razorilo njihovo prijateljstvo. Većina poznatih i slavnih prijatelja prekinulo je druženje sa Trumanom.

“Uslišene molitve” ostale su nezavršene a sam rukopis objavljen je posthumno.

bottom of page